Home > screeNZ News > Film > And the winners were …

And the winners were …

The Oscars were handed out Monday afternoon, bringing to a close the US awards season and naming Birdman the best film of 2014.

A lot of energy is needed to get through the Oscars

A lot of energy is needed to get through the Oscars

Leading the pack going into the event with nine nominations each were Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) and The Grand Budapest Hotel, which performed strongly in the technical categories.

Wellington earned a couple of nods this year, although neither turned into a atatuette. Dawn of the Planet of the Apes saw Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist nominated in the VFX category; Brent Burge and Jason Canovas were nominated in the Sound Editing category for The Hobbit: The Battle of the Five Armies.

Other Kiwi nominees included Anthony McCarten and Tim Bevan in the Best Film category with The Theory of Everything, for which McCarten also had a nomination in the Adapted Screenplay category. All up Everything had five nominations, with Eddie Redmayne winning for his portrayal of Stephen Hawking and beating the much-awarded Michael Keaton.

Further down the pecking order another expat, James Lucas, was nominated with Mat Kirkby in the Short Film category for The Phone Call. Surprisingly they won, beating Hu Wei’s The Butter Lamp, which had collected several Best Short gongs on its journey to Los Angeles.

In the mix for the Animated Oscar were How to Train Your Dragon 2, whose Dead DeBlois has presented at Animfx a couple of times, and Song of the Sea , whose Fabian Erlinghauser also presented at the November 2014 Animfx. Both missed out to Disney’s Big Hero 6.

Among those taking the event seriously were Sesame Street and Tweeter Waititi

and those who spent much of the day playing meet the frockers before the event began.

The Academy Awards were presented on Monday 23 February, NZ time. The winners, in reverse order of presentation, were (marked ***):

Birdman: don't turn around

Birdman. The best.

Best motion picture of the year
American Sniper Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper and Peter Morgan, Producers
*** Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Alejandro G. Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole, Producers
Boyhood Richard Linklater and Cathleen Sutherland, Producers
The Grand Budapest Hotel Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson, Producers
The Imitation Game Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman, Producers
Selma Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner and Jeremy Kleiner, Producers
The Theory of Everything Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten, Producers
Whiplash Jason Blum, Helen Estabrook and David Lancaster, Producers

Performance by an actress in a leading role
Marion Cotillard in Two Days, One Night
Felicity Jones in The Theory of Everything
*** Julianne Moore in Still Alice
Rosamund Pike in Gone Girl
Reese Witherspoon in Wild

Performance by an actor in a leading role
Steve Carell in Foxcatcher
Bradley Cooper in American Sniper
Benedict Cumberbatch in The Imitation Game
Michael Keaton in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
*** Eddie Redmayne in The Theory of Everything

Achievement in directing
*** Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Alejandro G. Iñárritu
Boyhood Richard Linklater
Foxcatcher Bennett Miller
The Grand Budapest Hotel Wes Anderson
The Imitation Game Morten Tyldum

Adapted screenplay
American Sniper Written by Jason Hall
*** The Imitation Game Written by Graham Moore
Inherent Vice Written for the screen by Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything Screenplay by Anthony McCarten
Whiplash Written by Damien Chazelle

Original screenplay
*** Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
Boyhood Written by Richard Linklater
Foxcatcher Written by E. Max Frye and Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
Nightcrawler Written by Dan Gilroy

Achievement in music written for motion pictures (Original score)
*** The Grand Budapest Hotel Alexandre Desplat
The Imitation Game Alexandre Desplat
Interstellar Hans Zimmer
Mr. Turner Gary Yershon
The Theory of Everything Jóhann Jóhannsson

Achievement in music written for motion pictures (Original song)
Everything Is Awesome from The Lego Movie: Music and Lyric by Shawn Patterson
*** Glory from Selma: Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn
Grateful from Beyond the Lights: Music and Lyric by Diane Warren
I’m Not Gonna Miss You from Glen Campbell…I’ll Be Me: Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
Lost Stars from Begin Again: Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best documentary feature
*** CitizenFour Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
Finding Vivian Maier John Maloof and Charlie Siskel
Last Days in Vietnam Rory Kennedy and Keven McAlester
The Salt of the Earth Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier
Virunga Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Achievement in film editing
American Sniper Joel Cox and Gary D. Roach
Boyhood Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel Barney Pilling
The Imitation Game William Goldenberg
*** Whiplash Tom Cross

Achievement in cinematography
*** Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel Robert Yeoman
Ida Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
Mr. Turner Dick Pope
Unbroken Roger Deakins

Achievement in production design
*** The Grand Budapest Hotel Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock
The Imitation Game Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
Interstellar Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
Into the Woods Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
Mr. Turner Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Best animated feature film of the year
*** Big Hero 6 Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
The Boxtrolls Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
How to Train Your Dragon 2 Dean DeBlois and Bonnie Arnold
Song of the Sea Tomm Moore and Paul Young
The Tale of the Princess Kaguya Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura

Best animated short film
The Bigger Picture Daisy Jacobs and Christopher Hees
The Dam Keeper Robert Kondo and Dice Tsutsumi
*** Feast Patrick Osborne and Kristina Reed
Me and My Moulton Torill Kove
A Single Life Joris Oprins

Achievement in visual effects
Captain America: The Winter Soldier Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
Dawn of the Planet of the Apes Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
Guardians of the Galaxy Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
*** Interstellar Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
X-Men: Days of Future Past Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Performance by an actress in a supporting role
*** Patricia Arquette in Boyhood
Laura Dern in Wild
Keira Knightley in The Imitation Game
Emma Stone in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Meryl Streep in Into the Woods

Achievement in sound editing
*** American Sniper Alan Robert Murray and Bub Asman
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Martín Hernández and Aaron Glascock
The Hobbit: The Battle of the Five Armies Brent Burge and Jason Canovas
Interstellar Richard King
Unbroken Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Achievement in sound mixing
American Sniper John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
Interstellar Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
Unbroken Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
*** Whiplash Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Best documentary short subject
*** Crisis Hotline: Veterans Press 1 Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
Joanna Aneta Kopacz
Our Curse Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
The Reaper (La Parka) Gabriel Serra Arguello
White Earth J. Christian Jensen

Best live action short film
Aya Oded Binnun and Mihal Brezis
Boogaloo and Graham Michael Lennox and Ronan Blaney
Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak) Hu Wei and Julien Féret
Parvaneh Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
*** The Phone Call Mat Kirkby and James Lucas

Best foreign language film of the year
*** Ida Poland
Leviathan Russia
Tangerines Estonia
Timbuktu Mauritania
Wild Tales Argentina

Achievement in makeup and hairstyling
Foxcatcher Bill Corso and Dennis Liddiard
*** The Grand Budapest Hotel Frances Hannon and Mark Coulier
Guardians of the Galaxy Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

Achievement in costume design
*** The Grand Budapest Hotel Milena Canonero
Inherent Vice Mark Bridges
Into the Woods Colleen Atwood
Maleficent Anna B. Sheppard and Jane Clive
Mr. Turner Jacqueline Durran

Performance by an actor in a supporting role
Robert Duvall in The Judge
Ethan Hawke in Boyhood
Edward Norton in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Mark Ruffalo in Foxcatcher
*** J.K. Simmons in Whiplash

You may also like
NZWG loses head
Grimm picks Kiwis
BSS 2015 names two more
Deathgasm delivers