Home > screeNZ News > Film > Berlinale names 2017 winners

Berlinale names 2017 winners

Often among the lesser lights of European cinema, Hungary ran out top bear at the Berlinale awards events this year. Ildikó Enyedi’s Testről és lélekről/On Body and Soul (pictured, top) ended the festival clutching four awards including the top prize of the Golden Bear for Best Film.

Many of the decisions by the International Jury, which was led by Paul Verhoeven, were considered surprising by journalists attending the festival.

Among the winners was Korean actress Kim Min-hee, last year awarded for her turn in Park Chan-wook’s The Handmaiden. Kim won Best Actress in Berlin for Bamui haebyun-eoseo honja/On the Beach at Night Alone by Hong Sangsoo, for whose 2015 Right Now, Wrong Then the actress was also awarded.

None of the NZ titles selected for the festival picked up awards, but there were positive reviews for all. The Hollywood Reporter review of Jackie van Beek’s The Inland Road called the film “a minor-key journey that yields gentle rewards”. Screen Daily declared Tusi Tamasese’s One Thousand Ropes “A wounded soul laid bare”, while The Hollywood Reporter named Poi E among the hidden gems of the festival.

Daniel Borgman, whose Berlinale-premiered The Weight of Elephants was a significant driver for NZ and Denmark signing a co-pro treaty in 2014, returned to the Berlinale this year with feature Loving Elsa. Borgman was also one of three writer-directors selected for the festival’s 2015 residency programme.

Screen Daily called Pia “an easy film to like”. Borgman was also interviewed for The Upcoming.

The Berlinale ran 9 – 19 February. The award winners were:

PRIZES OF THE INTERNATIONAL JURY
GOLDEN BEAR FOR BEST FILM

Testről és lélekről/On Body and Soul by Ildikó Enyedi

SILVER BEAR GRAND JURY PRIZE
Félicité by Alain Gomis

SILVER BEAR ALFRED BAUER PRIZE
Pokot/Spoor by Agnieszka Holland

SILVER BEAR FOR BEST DIRECTOR
Aki Kaurismäki for Toivon tuolla puolen/The Other Side of Hope

SILVER BEAR FOR BEST ACTRESS
Kim Minhee in Bamui haebyun-eoseo honja/On the Beach at Night Alone by Hong Sangsoo

SILVER BEAR FOR BEST ACTOR
Georg Friedrich in Helle Nächte/Bright Nights by Thomas Arslan

SILVER BEAR FOR BEST SCREENPLAY
Sebastián Lelio and Gonzalo Maza for Una mujer fantástica/A Fantastic Woman by Sebastián Lelio

SILVER BEAR FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION
Dana Bunescu for the editing in Ana, mon amour by Călin Peter Netzer

GWFF BEST FIRST FEATURE AWARD
Estiu 1993/Summer 1993 by Carla Simón

GLASHÜTTE ORIGINAL DOCUMENTARY AWARD
Istiyad Ashbah/Ghost Hunting by Raed Andoni

PRIZES OF THE INTERNATIONAL SHORT FILM JURY
GOLDEN BEAR FOR BEST SHORT FILM

Cidade Pequena/Small Town by Diogo Costa Amarante

SILVER BEAR JURY PRIZE (SHORT FILM)
Ensueño en la Pradera/Reverie in the Meadow by Esteban Arrangoiz Julien

AUDI SHORT FILM AWARD
Street of Death by Karam Ghossein
Special Mention: Centauro/Centaur by Nicolás Suárez

BERLIN SHORT FILM NOMINEE FOR THE EUROPEAN FILM AWARDS
Os Humores Artificiais/The Artificial Humours by Gabriel Abrantes

PRIZES OF THE JURIES GENERATION
Children’s Jury Generation Kplus
CRYSTAL BEAR for the Best Film

Piata loď/Little Harbour by Iveta Grófová

SPECIAL MENTION
Amelie rennt/Mountain Miracle – An Unexpected Friendship by Tobias Wiemann

CRYSTAL BEAR for the Best Short Film
Promise by Xie Tian

SPECIAL MENTION
Hedgehog’s Home by Eva Cvijanovic

International Jury Generation Kplus
THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY

Becoming Who I Was by Chang-Yong Moon and Jin Jeon

ex aequo
Estiu 1993/Summer 1993 by Carla Simón

THE SPECIAL PRIZE OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY
Aaba/Grandfather by Amar Kaushik

SPECIAL MENTION
Sabaku by Marlies van der Wel

Youth Jury Generation 14plus
CRYSTAL BEAR for the Best Film

Butterfly Kisses by Rafael Kapelinski

SPECIAL MENTION
Ceux qui font les révolutions à moitié n’ont fait que se creuser un tombeau/Those Who Make Revolution Halfway Only Dig Their Own Graves by Mathieu Denis and Simon Lavoie

CRYSTAL BEAR for the Best Short Film
Wolfemby by Claire Randall

SPECIAL MENTION
SNIP by Terril Calder

International Jury Generation 14plus
THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY

Shkola nomer 3/School Number 3 by Yelizaveta Smith and Georg Genoux

SPECIAL MENTION
Ben Niao/The Foolish Bird by Huang Ji and Ryuji Otsuka

THE SPECIAL PRIZE OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY
The Jungle Knows You Better Than You Do by Juanita Onzaga

SPECIAL MENTION
U Plavetnilo/Into the Blue by Antoneta Alamat Kusijanović

PRIZES OF INDEPENDENT JURIES
PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY
Competition

Testről és lélekről/On Body and Soul by Ildikó Enyedi
Special Mention: Una mujer fantástica/A Fantastic Woman by Sebastián Lelio

Panorama
Tahqiq fel djenna/Investigating Paradise by Merzak Allouache
Special Mention: I Am Not Your Negro by Raoul Peck

Forum
Maman Colonelle/Mama Colonel by Dieudo Hamadi
Special Mention: El mar la mar by Joshua Bonnetta and J.P. Sniadecki

PRIZES OF THE FIPRESCI JURY
Competition

Testről és lélekről/On Body and Soul by Ildikó Enyedi

Panorama
Pendular by Julia Murat

Forum
Shu’our akbar min el hob/A Feeling Greater Than Love by Mary Jirmanus Saba

GUILD FILM PRIZE
The Party by Sally Potter

CICAE ART CINEMA AWARD
Panorama

Centaur by Aktan Arym Kubat

Forum
Newton by Amit V Masurkar

LABEL EUROPA CINEMAS
Insyriated by Philippe Van Leeuw

TEDDY AWARD
Best Feature Film

Una mujer fantástica/A Fantastic Woman by Sebastián Lelio

Best Documentary/Essay Film
Ri Chang Dui Hua/Small Talk by Hui-chen Huang

Best Short Film
Min Homosyster/My Gay Sister by Lia Hietala

Special Jury Award
Karera ga Honki de Amu toki wa/Close-Knit by Naoko Ogigami

Special Teddy Award
Monika Treut

CALIGARI FILM PRIZE
El mar la mar by Joshua Bonnetta and J.P. Sniadecki

PEACE FILM PRIZE
El Pacto de Adriana/Adriana’s Pact by Lissette Orozco

AMNESTY INTERNATIONAL FILM PRIZE
La libertad del diablo/Devil’s Freedom by Everardo González (Berlinale Special)

HEINER CAROW PRIZE
Fünf Sterne/Five Stars by Annekatrin Hendel

READERS’ JURIES AND AUDIENCE AWARD
PANORAMA AUDIENCE AWARD, Fiction Film

Insyriated by Philippe Van Leeuw

PANORAMA AUDIENCE AWARD, Documentary Film
I Am Not Your Negro by Raoul Peck

BERLINER MORGENPOST READERS’ JURY AWARD
Testről és lélekről/On Body and Soul by Ildikó Enyedi

TAGESSPIEGEL READERS’ JURY AWARD
Maman Colonelle/Mama Colonel by Dieudo Hamadi

HARVEY – MÄNNER READERS’ JURY AWARD
God’s Own Country by Francis Lee

DEVELOPMENT AWARDS
COMPASS-PERSPEKTIVE-AWARD

Die beste aller Welten/The Best Of All Worlds by Adrian Goiginger
Special Jury Prize: Final Stage by Nicolaas Schmidt

KOMPAGNON-FELLOWSHIP
Systemsprenger by Nora Fingscheidt (Berlinale Talents 2017)
Der grüne Wellensittich by Levin Peter and Elsa Kremser (Perspektive Deutsches Kino 2016)

ARTE INTERNATIONAL PRIZE
Lost Country by Vladimir Perišić (Serbia), produced by KinoElektron (France), MPM Film (France) and
Trilema Films (Serbia)

EURIMAGES CO-PRODUCTION DEVELOPMENT AWARD
Razor Film Produktion (Germany) for The Wife of the Pilot (Director: Anne Zohra Berrached)

VFF TALENT HIGHLIGHT AWARD
Producer Nefes Polat (Turkey) for The Bus to Amerika (Director: Derya Durmaz)

You may also like
Berlinale premiere for One Thousand Ropes
Filling up the Berlinale
Berinale begins 2017 rollout
Berlinale adds doco prize