Home > screeNZ News > Online > NZ TV Awards finds winners

NZ TV Awards finds winners

Lippy Pictures’ Jean took off from its winning position at the end of the NZ TV Craft Awards three weeks ago. Having scored wins for all eight of its nominations at the Craft bash early this month, it wasn’t much of a surprise that the telefeature continued its run, adding wins in all four categories it was nominated for. Jean took the Images and Sound Best Feature Drama award, as well as wins for Robert Sarkies (Best Director), Kate Elliott (Best Actress) and Lippy’s Paula Boock and Donna Malane (Best Script: Drama).

The drama awards not won by Jean went to 800 Words series 2 (NZ On Air Best Drama Series), and Dean O’Gorman (Best Actor) for the role of George Lowe in Hillary.

Godfather of NZ TV drama for many years, former SPP CEO and Chair John Barnett, was named TV Legend.

Terry Teo was named Best Children’s Programme. Darryl. An Outward Bound Story writers Millen Baird and John Argall taking the Best Script: Comedy gong.

Loading Docs took the Webseries gong, with other factual shows winning on the night including Born This Way: Awa’s Story (winner of two New Zealand Television Craft Awards), Why Am I? – The Science of Us and Making Good Men.

 

 

The New Zealand Television Awards ran 30 November at SKYCITY, Auckland. The winners were (marked ***):

New Zealand On Air Best Drama Series
Westside s2, Mark Beesley, Kelly Martin, Chris Bailey & James Griffin, South Pacific Pictures (Three)
*** 800 Words s2, Chris Bailey, Kelly Martin, James Griffin, John Holmes & Julie McGauran, South Pacific Pictures & Seven Productions (TVNZ1)
Cleverman, Angela Littlejohn, Rosemary Blight, Ryan Griffen & Lauren Edwards, Pukeko Pictures & Goalpost Pictures (TVNZ On Demand, TVNZ Duke)

Images & Sound Best Feature Drama
*** Jean, Paula Boock & Donna Malane, Lippy Pictures (TVNZ1)
Bombshell, Screentime NZ (TVNZ1)
Belief: The Possession of Janet Moses, David Stubbs & Thomas Robins, KHF Media (TVNZ1)

New Zealand On Air Best Factual Series
Our Big Blue Backyard s2 (pictured, top), Judith Curran & Kina Scollay, NHNZ (TVNZ1)
Great War Stories s4, Anna Cottrell, AC Productions (Three)
Te Radar’s Chequered Past, Alexander Behse, Monsoon Pictures International (TVNZ1)
*** Why Am I? – The Science of Us, Paul Casserly, Mark McNeill & Irena Dol, Razor Films (TVNZ1)
Forensics NZ, Belinda McLeod & Rachel Jean, South Pacific Pictures (Prime TV)

New Zealand On Air Best Documentary
The Women of Pike River, Tash Christie, Alex Reed & Mary Durham, Greenstone TV (TVNZ1)
Born This Way: Awa’s Story, Arwen O’Connor, Ruckus (TVNZ1)
*** Making Good Men, Te Amokura Productions (Prime TV)

Best Reality Series
Dare to Dream, Neil Stichbury, Patrick McAteer, Perry Bradley & Tim Sisarich, Film Construction (TVNZ1)
*** Songs from the Inside III Christchurch, Julian Arahanga & Michael Havas, Awa Films (Maori Television)
Sidewalk Karaoke, Bailey Mackey & Jonathon Ulrich, Pango Productions (Maori Television)

Best Lifestyle Programme
Rachel Hunter’s Tour of Beauty, Bettina Hollings, Imagination Television (TVNZ1)
Te Araroa: Tales From the Trails s2, Megan Douglas & Anna Marbrook, Scottie Productions (Maori Television)
*** Karena & Kasey’s Kitchen Diplomacy, Darryl McEwen, Imagination Television (TVNZ1)

Best Current Affairs Programme
The Hui, Annabelle Lee, Adrian Stevanon & Mihingarangi Forbes, Great Southern Film and Television (Three)
*** The Politician, The Police and The Payout, Melanie Reid, Mark Jennings, Paul Enticott & Tim Murphy, newsroom.co.nz
Private Business, Public Failure: Inside Our Prisons, Paula Penfold, Eugene Bingham, Toby Longbottom, Phil Johnson & Suyeon Son, stuff.co.nz

New Zealand On Air Best Web Series
Amy Street, Viv Kernick, Kirsty Griffin & Gaylene Preston, Bella Pacific Media (amystreet.net, online)
Friday Night Bites, Maha Albadrawi, Roseanne Liang, JJ Fong, Perlina Lau, Ally Xue & Kerry Warkia, Flat3 Productions (TVNZ On Demand, YouTube)
*** Loading Docs, Notable Pictures (loadingdocs.net, TVNZ On Demand, Vimeo)

Planet Fun Best Children’s Programme
*** Terry Teo, Luke Sharpe & Gerard Johnstone, Semi-Professional Pictures (TVNZ2)
Nia’s Extra Ordinary Life s2, Kerry Warkia, Kiel McNaughton & Jared Kahi, Brown Sugar Apple Grunt Productions (Maori Television)
Smokefree Rockquest 2016, Mikee Carpinter & Warren Green, Commotion (Three)

Te Māngai Pāho Best Māori Programme
Waka Huia, Megan Douglas, Ngahuia Wade & Mana Epiha, Scottie Productions (TVNZ1)
Kiingitanga – Behind the Throne, Enter the Dragon (Maori Television)
*** The Hui, Annabelle Lee, Adrian Stevanon & Mihingarangi Forbes, Great Southern Film and Television (Three)

Best Pasifika Programme
Fresh, Tikilounge Productions (TVNZ2)
*** #TalesOfTime, Tuki Laumea & Lisa Taouma, Tikilounge Productions (thecoconet.tv)
Tagata Pasifika, Stephen Stehlin, Ngaire Fuata & John Utanga, Sunpix (TVNZ1)

Best News Coverage
Port Hills Fires, Newshub Team, Three
NZ Herald, Te Kāea News, Māori Television
US Election Night, Newshub Team, Three
*** Kaikoura Earthquake, Newshub Team, Three

Best Sports Programme
The Crowd Goes Wild, Ric Salizzo, Huw Beynon & James Copland, Prime TV
*** Shaun Johnson: Across The Mekong, Gareth Thorne, Kerry Russell, Mark Malaki-Williams, Dean Pooley & Brian Hitchcock, SKY TV
John Campbell: All Blacks in Apia, John Campbell, Kerry Russell, Gareth Thorne, Mark Malaki-Williams & Dean Pooley, SKY TV

Best Live Event Coverage
*** International Rugby: All Blacks vs British & Irish Lions 1st Test, Brian Hitchcock, Dean Pooley, Marcus Kennedy & Gavin Service, SKY TV (Sky Sports)
Dancing With The Stars – Grand Final 2015, Hayley Cunningham, John McDonald
MediaWorks (Three)
Vodafone New Zealand Music Awards 2016, Matiu Sadd, J&A Productions, John McDonald, MediaWorks (Three)

Best Comedy or Comedy Entertainment Programme
Jono & Ben, Bronwynn Bakker, Ben Boyce, John McDonald, MediaWorks (Three)
Funny Girls, Bronwynn Bakker, John McDonald, MediaWorks (Three)
*** 7 Days, Rob Brown, thedownlowconcept, Jon Bridges, MediaWorks (Three)

Best Director: Documentary or Factual
Amanda Evans, Gloriavale – Life and Death, Pacific Screen (TVNZ2)
*** Mitchell Hawkes, Born This Way: Awa’s Story, Ruckus (TVNZ1)
Peter Young, The Art of Recovery, Fisheye Films (TVNZ1)
Yvonne Mackay, Doubt: The Scott Watson Case, Production Shed TV (TVNZ1)

Best Director: Drama
Josh Frizzell, The Brokenwood Mysteries 2, South Pacific Pictures (Prime TV)
David Stubbs, Belief: The Possession Of Janet Moses, KHF Media (TVNZ1)
*** Robert Sarkies, Jean, Lippy Pictures (TVNZ1)

Best Director: Multi Camera
Nigel Carpenter, Dancing With The Stars – Grand Final 2015, MediaWorks (Three)
*** Mitchell Hawkes, Vodafone New Zealand Music Awards 2016, MediaWorks (Three)
Kingsley Hockley, What Now, WhitebaitMedia (TVNZ2)

Best Script: Comedy
Roseanne Liang, Friday Night Bites, Flat3 Productions (TVNZ On Demand/YouTube)
Rose Matafeo, Nic Sampson & Laura Daniel, Funny Girls, MediaWorks (Three)
*** Millen Baird & John Argall, Darryl: An Outward Bound Story, Brown Sugar Apple Grunt Productions (TVNZ On Demand)

Best Script: Drama
John Banas, Bombshell, Screentime NZ (TVNZ1)
Tom Scott, Hillary, Great Southern Film and Television (TVNZ1)
*** Paula Boock & Donna Malane, Jean, Lippy Pictures (TVNZ1)

Godfrey Hirst Best Actress
Esther Stephens, Westside s2, South Pacific Pictures (Three)
*** Kate Elliott, Jean, Lippy Pictures (TVNZ1)
Antonia Prebble, Westside s2, South Pacific Pictures (Three)

Selaks Taste Collection Best Actor
Andrew Munro, Hillary, Great Southern Film and Television (TVNZ1)
Kahn West, Terry Teo, Semi-Professional Pictures (TVNZ2)
*** Dean O’Gorman, Hillary, Great Southern Film and Television (TVNZ1)

SKYCITY Best Presenter: Entertainment
*** The Topp Twins – Jools & Lynda Topp, Topp Country s2, Diva Productions (TVNZ1)
Rachel Hunter, Rachel Hunter’s Tour of Beauty, Imagination Television (TVNZ1)
Te Radar, Te Radar’s Chequered Past, Monsoon Pictures International (TVNZ1)

Woman’s Day Television Personality Of The Year
Pua Magasiva
Jack Tame
Miriama Kamo
Rachel Hunter
Hilary Barry
*** Toni Street
Kanoa Lloyd
Dai Henwood
Anika Moa
Jono Pryor

Best Presenter: News and Current Affairs
Kanoa Lloyd, The Project, MediaWorks (Three)
*** Mike McRoberts, Newshub Live at 6pm, MediaWorks (Three)
Jesse Mulligan, The Project, MediaWorks (Three)

TV Legend
John Barnett

Leave a Reply