Home > screeNZ News > Film > Qantas winners 2009

Qantas winners 2009

The full list of winners from Saturday evening’s event.

Qantas Best Children’s/Youth Programme
Play It Strange 2008
Rachel Jean
Isola Productions Ltd

Best Information/Lifestyle Programme
Hunger for the Wild
Peter Young
Fisheye Films

Best Observational Reality Series
Rescue 1
Martin Cleave
Great Southern Television
TV2

Best Director – Factual/Entertainment Programme
Paul Casserly
Eating Media Lunch
Great Southern Television

Best Constructed Reality Series
Missing Pieces
David Lomas
Eyeworks New Zealand
TV3

Best Presenter – Factual/Entertainment Programme
Jason Gunn
Dancing With The Stars
TVNZ
TV One

Best Entertainment Programme
Dancing With The Stars
Debra Kelleher
TVNZ
TV One

Best Current Affairs Reporting
for a weekly programme or one-off current affairs special
John Hudson, Stephen Butler, Leander Scott-Donelan and Portia Mao
Sunday: Bad Milk
TV One

Best Current Affairs Reporting
for a daily programme
Robyn Janes, Louisa Cleave and Corinne Ambler
CLose Up: Schools
TV One

Best Current Affairs Series
Q+A
TV One

Best Performance in a Short Film
Oscar Vandy-Connor
The Six Dollar Fifty Man
Sticky Pictures Limited

Best Short Film
The Six Dollar Fifty Man
Mark Albiston and Louis Sutherland
Sticky Pictures Limited

Best Feature Film – budget under $1 million
The Topp Twins Untouchable Girls
Arani Cuthbert
Diva Productions

Maori Language Commission Best Maori Language Programme
Ka Haku Au
Maramena Roderick and Ngahuia Wade
Maori Television

Best Performance by a Supporting Actress in General Television
Keisha Castle-Hughes
Piece of My Heart
MF Films Ltd
TV One

Best Performance by a Supporting Actor in General Television
Peter Elliott
Until Proven Innocent
Lippy Pictures Ltd
TV One

Atomic Coffee Roasters Best Script – Drama Comedy Programme
James Griffin and Rachel Lang
Outrageous Fortune
South Pacific Pictures
TV3

Images and Sound Best Drama Programme
Until Proven Innocent
Paula Boock and Donna Malane
Lippy Pictures Ltd
TV One

Images and Sound Best Director – Drama/Comedy Programme
Brendan Donovan
Aftershock
Gibson Group
TV3

Kordia Group Best Event Coverage
Vodafone New Zealand Music Awards
Arwen O’Connor
Satellite Media
C4

Best Sports Broadcast
International Netball Series 2008
Barbara Mitchell
TVNZ
TV One

Best News Reporting
Amanda Gillies
3 News
TV3

Best News or Current Affairs Presenter
Kevin Milne
Fair Go
TV One

Best Performance by an Actress in General Television
Emily Barclay
Piece of My Heart
MF Films
TV One

Best Performance by an Actor in General Television
Cohen Holloway
Until Proven Innocent
Lippy Pictures Ltd
TV One

NZ On Air Best Comedy Programme
The Jacquie Brown Diaries
Jacquie Brown, Gerard Johnstone and Hayley Cunningham
Young, Gifted and Brown
TV3

Best Supporting Actor in a Feature Film
Peter O’Toole
Dean Spanley
General Film Corporation

Best Supporting Actress in a Feature Film
Bonnie Soper
The Map Reader
Arkles Entertainment

Best Lead Actor in a Feature Film
Scott Wills
Apron Strings
Great Southern Television

Best Lead Actress in a Feature Film
Jennifer Ludlam
Apron Strings
Great Southern Television

Investigation of the Year
Ian Sinclair and Dale Owens
Sunday: Dr. Disaster 2
TV One

TV Journalist of the Year
Robyn Janes, Louisa Cleave and Corinne Ambler
Close Up
TV One

Best Screenplay for a Feature Film
Alan Sharp
Dean Spanley
General Film Corporation

Best Director in a Feature Film
Toa Fraser
Dean Spanley
General Film Corporation

Best Director – Documentary
Pietra Brettkelly
the art star and the sudanese twins

Best Arts/Festival/Feature Documentary
the art star and the sudanese twins
Pietra Brettkelly

Best Popular Documentary
A Good Way to Die?
Octopus Pictures
TV3

NZTE International Achievement Award
NHNZ

Qantas Best News
One News
TV One

Qantas Best Feature Film – budget over $1 million
Dean Spanley
Matthew Metcalfe and Alan Harris
General Film Corporation