Home > screeNZ News > Film > Sundance wraps 2017 edition

Sundance wraps 2017 edition

Sundance has closed the doors on its 2017 edition, handing out gongs aplenty amid criticism the event has become too unwieldy. The criticism, voiced by a number of attendees, comes at the end of an edition that saw record snowfall, a hack of ticketing systems, and protests against new US government policies all taking focus away from the films.

Expat actress Melanie Lynskey, recently here to shoot The Changeover, was among the cast of Macon Blair’s I don’t feel at home in this world anymore, which took the US Dramatic award. Last year at Sundance, Lynskey won a special jury prize for her performance in Clea DuVall’s The Intervention.

The sole NZ title selected for Sundance this year was Roseanne Liang’s short, Do No Harm.

Sundance hands out awards across a number of categories for features and shorts, plus a small number of honorary and fellowship awards. Australian Solomon Islander Amie Batalibasi (pictured, top) was named the recipient of the Sundance Institute Merata Mita Fellowship.

Batalibasi is currently developing her short Blackbird into a feature. The story explores the little-known history of Australia’s sugar slaves by shining a light on the dark history of “blackbirding,” where from 1863-1904 approximately 60,000 Pacific Islanders were taken, often by kidnapping and coercion, to Australia’s sugar cane and cotton farms.

The winners of Sundance feature awards were:

The U.S. Grand Jury Prize: Documentary
Dina (Directors: Dan Sickles, Antonio Santini)

U.S. Grand Jury Prize: Dramatic
I don’t feel at home in this world anymore (Director and screenwriter: Macon Blair)

World Cinema Grand Jury Prize: Documentary
Last Men in Aleppo (Director: Feras Fayyad)

World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic
The Nile Hilton Incident (Director and screenwriter: Tarik Saleh)

Audience Award: U.S. Documentary
Chasing Coral (Director: Jeff Orlowski)

Audience Award: U.S. Dramatic
Crown Heights (Director and screenwriter: Matt Ruskin)

Audience Award: World Cinema Documentary
Joshua: Teenager vs. Superpower (Director: Joe Piscatella)

Audience Award: World Cinema Dramatic
Sueño en otro idioma (I Dream in Another Language) (Director: Ernesto Contreras, Screenwriter: Carlos Contreras)

Audience Award: NEXT
Gook (Director and screenwriter: Justin Chon)

Directing Award: U.S. Documentary
Peter Nicks, The Force

Directing Award: U.S. Dramatic
Eliza Hittman, Beach Rats

Directing Award: World Cinema Documentary
Pascale Lamche, WINNIE

Directing Award: World Cinema Dramatic
Francis Lee, God’s Own Country

Waldo Salt Screenwriting Award: U.S. Dramatic
Matt Spicer and David Branson Smith, Ingrid Goes West

U.S. Documentary Special Jury Award for Inspirational Filmmaking
STEP (Director: Amanda Lipitz)

U.S. Documentary Special Jury Award for Storytelling
Strong Island (Director: Yance Ford)

U.S. Documentary Special Jury Award for Editing
Editors Kim Roberts and Emiliano Battista, Unrest

U.S. Documentary Special Jury Award: The Orwell Award
ICARUS (Director: Bryan Fogel)

U.S. Dramatic Special Jury Award for Best Cinematography
Director of Photography Daniel Landin, The Yellow Birds

U.S. Dramatic Special Jury Award for Breakthrough Performance
Chanté Adams, Roxanne Roxanne (Director and screenwriter: Michael Larnell)

U.S. Dramatic Special Jury Award for Breakthrough Director
Maggie Betts, Novitiate

World Cinema Documentary Special Jury Award for Excellence in Cinematography
Cinematographer Rodrigo Trejo Villanueva, Machines

World Cinema Documentary Special Jury Award for Commanding Vision
Motherland (Director: Ramona S. Diaz)

World Cinema Documentary Special Jury Award for Masterful Storytelling
RUMBLE: The Indians Who Rocked The World (Directors: Catherine Bainbridge, Alfonso Maiorana)

World Cinema Dramatic Special Jury Award for Cinematography
Cinematographer Manu Dacosse. Axolotl Overkill (Director and screenwriter: Helene Hegemann)

World Cinema Dramatic Special Jury Award for Cinematic Vision
Free and Easyg (Director: Jun Geng, Screenwriters: Jun Geng, Yuhua Feng, Bing Liu)

World Cinema Dramatic Special Jury Award for Screenplay
Screenwriter Kirsten Tan, Pop Aye (Director and screenwriter: Kirsten Tan)
 
 
The winners of Sundance short film awards were:
Short Film Grand Jury Prize
And so we put goldfish in the pool (Director and screenwriter: Makoto Nagahisa)

Short Film Jury Award: U.S. Fiction
Lucia, Before and After (Director and screenwriter: Anu Valia)

Short Film Jury Award: International Fiction
And The Whole Sky Fit In The Dead Cow’s Eye (Director and screenwriter: Francisca Alegría)

Short Film Jury Award: Non-Fiction
Alone (Director: Garrett Bradley)

Short Film Jury Award: Animation
Broken – The Women’s Prison at Hoheneck (Directors: Volker Schlecht, Alexander Lahl, Screenwriters: Alexander Lahl, Max Mönch)

Short Film Special Jury Award for Cinematography
Dadyaa — The Woodpeckers of Rotha (Directors and screenwriters: Pooja Gurung, Bibhusan Basnet, Cinematographer: Chintan Rajbhandari),

Short Film Special Jury Award for Editing
Laps (Director and screenwriter: Charlotte Wells, editor Blair McClendon).
 
 
The winning directors and projects of the 2017 Sundance Institute Global Filmmaking Awards were:
Yalda (Iran) / Massoud Bakhshi
Mignonnes (France) / Maimouna Doucoure
The Hanged (Brazil) / Fernando Coimbra
Untitled Rock Opera (Poland) / Agnieszka Smoczynska

Other award winners were:
The Sundance Institute / NHK Award
I Came By, Babak Anvari

Alfred P. Sloan Feature Film Prize
Marjorie Prime, written and directed by Michael Almereyda

Sundance Institute | Amazon Studios Producers Awards
Anish Savjani and Neil Kopp (producers, I don’t feel at home in this world anymore)
Joslyn Barnes (producer, Strong Island)

You may also like
Sundance Institute announces Documentary Fund grants
Do No Harm qualifies for Oscars
Waiting named NZ’s Best
Do No Harm in Korea